Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się szeroko pojętymi wadami zgryzu. Korekcie mogą podlegać zarówno nieznaczne nieprawidłowości zębowe jak i nasilone zaburzenia szczękowo-twarzowe. Działania ortodontyczne mogą mieć na celu nie tylko poprawę istniejących problemów, ale również profilaktykę wad i ich powikłań.

Współcześnie ortodoncja najczęściej kojarzona jest z pojęciem „wyrównywania” zębów, jednak w rzeczywistości jest ważnym elementem kompleksowego leczenia stomatologicznego. Noszenie aparatu bardzo często ułatwia a czasem wręcz umożliwia wykonanie prawidłowych uzupełnień protetycznych (implanty / korony / mosty / licówki) lub przeprowadzenie leczenia periodontologicznego (zapalenia przyzębia / rozchwianie zębów / odsłonięte szyjki). Leczenie wad zgryzu bardzo często przynosi pozytywne skutki także w zakresie leczenia dolegliwości  dotyczących stawu skroniowo-żuchwowego, ścierania się zębów czy bolesności okolicy głowy i szyi na tle napięciowym.

Na konsultację najczęściej zgłaszają się pacjenci, którzy sami dostrzegają niedoskonałości estetyczne swojego uzębienia lub za sugestią swojego dentysty prowadzącego rozważają leczenie ortodontyczne w celu zapobiegnięcia / leczenia zaburzeń funkcjonalnych.

Interwencje ortodontyczne są możliwe w bardzo szerokim zakresie wiekowym. Pierwsze działania można już podejmować w wieku 3-5 lat, ale pacjenci w wieku > 60 lat także nie należą do rzadkości. Oczywistym jest, że każdy pacjent wymaga indywidualnego planu leczenia, dlatego staramy się by przystępny koszt konsultacji ortodontycznej umożliwił wszystkim zainteresowanym rozwianie wszystkich wątpliwości dotyczących możliwości podjęcia przez nich leczenia.

Przykładowe sytuacje wskazujące na potrzebę konsultacji ortodontycznej:

 • Nieprawidłowe uszeregowanie zębów, szeroko pojęte zaburzenia estetyki uśmiechu: stłoczenia lub szpary między zębami, obroty zębów, nietypowy kształt koron
 • Asymetria w rysach twarzy i / lub asymetria w ruchach żuchwy
 • Przedwczesna / opóźniona utrata zębów mlecznych
 • Zgrzytanie zębami / ścieranie się zębów
 • Odsłanianie się szyjek zębów, wzmożona ruchomość zębów na tle zapaleń przyzębia
 • Bolesność, trzaski i trzeszczenia w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych i uszu podczas ruchów żuchwy , ograniczenia w ruchomości żuchwy
 • Stany po urazach zębów, w skutek których doszło do ich rozchwiania lub zmiany pozycji
 • Oddychanie ustami lub stale otwarte usta
 • Wada wymowy / zaburzenia ruchomości języka

Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów:

 • Aparaty zdejmowane – stosowane przede wszystkim u dzieci do ok. 12 roku życia, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe; efekt leczenia jest ściśle związany ze współpracą ze strony pacjenta – minimalny okres noszenia aparatu na dobę to 12 h; najczęściej wymagają wizyt kontrolnych co 6-8 tygodni; w większości przypadków stanowią pierwszy etap leczenia ortodontycznego.
 • Aparaty stałe – stosowane u młodzieży i dorosłych; w okresie leczenia nie są zdejmowane z zębów; pozwalają na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż przy zastosowaniu aparatów ruchomych; wymagają pojawiania się na wizytach kontrolnych średnio co 4-6 tygodni, niezgłaszanie się terminowo na wizyty kontrolne może spowodować przedłużenie czasu leczenia, a także uzyskanie gorszych efektów leczenia; wymagają dobrej higieny jamy ustnej; leczenie aparatem stałym trwa ok. 2 lat. Aparaty zakładamy na  zdrowe i czyste zęby, w celu utrzymania uzyskanych wyników wymagana jest faza podtrzymująca – retencyjna.